وکیل مهریه بندرعباس

وکیل اجرای احکام بندرعباس

مهریه مالی است که به دنبال نکاح که بین زن و مرد جاری می شود به‌ عنوان یک حق برای زوجه منظور می‌گردد، و مرد ملزم است که نسبت به پرداخت نسبت به پرداخت مهریه از زمان جاری شدن عقد مبادرت ورزد. در اکثر مواقع مهریه به‌عنوان یک وجه‌الضمان عاطفی در شناخته می شود و تا زمانی که بین زوجین اختلافی پیش نیاید به اجرا گذارده نمی‌شود .

وکیل مهریه در بندرعباس

ممکن است بسیاری از افراد به دلیل اختلاف پیش آمده با همسرشان اقدام به مطالبه مهریه خود با مراجعه به وکیل مهریه کنند. از این رو بسیار مهم است که اطلاعاتی درباره مهریه، وکیل مهریه و نحوه درخواست آن داشته باشیم.

مهریه باید از مواردی انتخاب شود که میان مسلمانان مالیت داشته باشد. از طرفی مهریه باید کاملا مشخص و معین باشد اعم از طلا و سکه و اموال منقول و غیرمنقول با ذکر تعداد و مشخصات. برای مثال نمی توان خانه ای که قرار است در آینده خریداری شود را به عنوان مهریه در نظر گرفت.

مهریه از راه های متفاوتی می تواند درخواست شود که از جمله آن ها می توان به : از طریق اداره ثبت و از طریق مراجع قانونی پیگیری مطالبه گردد در این مرحله زن می تواند به کمک وکیل مهریه مراحل قانونی مطالبه مهریه را سریعتر بگذراند.

قوانین مهریه

مهریه یک سند لازم الجرا است و این موضوع از آن رو اتفاق می افتد که در سند رسمی ازوداج ثبت می شود.در این صورت مزایای بسیاری می تواند داشته باشد که از آن جمله این است که لزومی برای اقدام از طریق دادگاه وجود ندارد بدین ترتیب که فرد می تواند از طریق دفتر خانه تنظیم سند ازدواج و گرفتن اجراییه و مراجعه به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت مهریه را به اجرا بگذارد

وکیل مهریه متخصصی ست که می تواند تمام مراحل را برای شما پیش برد پس در نتیجه مهریه را با توجه به آنکه جز اسناد لازم الاجرا است می توان هم از طریق اداره ثبت و هم از طریق دادگاه حقوقی قابل وصول و دست یابی است.

با وجود این در بسیاری از موارد افراد برای مطالبه و وصول مهریه خود با مراجعه به وکیل مهریه از طریق دادگاه حقوقی اقدام می کنند. در اینصورت زن می تواند از طریق دادگاه محل سکونت خود دادخواست مطالبه مهریه خود را ارئه دهد که پس از گذراندن مراحل قانونی و طرح دعاوی زوج باید اقدام به پرداخت مهریه کند. البته این موضوع نیز به عوامل دیگری وابسته است. مهریه بر دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه است. در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد، زوج تنها در صورتی که توانایی مالی داشته باشد باید مهریه را پرداخت کند و در صورتی که نداشته باشد زن نمی تواند آن پول را از او طلب کند. اما در عندالمطالبه بودن مهریه چه مرد دارا باشد چه ندار ملزم به پرداخت مهریه است و هیچ دلیلی برای نپرداختن مهریه وجود ندارد.

شرایط مالی که می تواند مهریه قرار گیرد:


مالیت داشتن:
مالیت داشتن بدان معناست که مال ارزش اقتصادی داشته باشد و امکان خرید و فروش آن نیز وجود داشته باشد.این موضوع در رابطه با مواردی همچون کالاهای تجاری ، خودرو، زینت آلات،طلا، سکه و … صدق می کند.

قابل تملیک بودن:
زوج باید مالی را به عنوان مهریه مشخص کند که مالک آن باشد، از این رو اموال عمومی یا مال موقوفه را نمی توان به عنوان مهریه معرفی کرد. بدان معناست که مال باید به صورتی باشد که زن بلافاصله پس از عقد نکاح بتواند مالک آن شود.

معین بودن:
تعیین دقیق مهریه است مانند آنکه مهریه دقیقا کدام خانه یا وسیله است.

معلوم بودن
در هنگام تعیین مهریه باید مقدار، جنس و وصف مهر معلوم باشد و قابلیت تعیین داشته باشد.

بر اساس ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی، (مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن ها بشود معلوم باشد.)
معلوم شدن مهریه بدان معناست که برای طرفین، به وسیله مشاهده تعیین آن ممکن باشد. در صورتی که مقدار مهریه با مشاهده معلوم نباشد باید ببا استفاده از وسایل خاص وزن، عدد،مساحت و …  معین شود.

با تمام این اوصاف اگر مورد نامعلومی به عنوان مهر در نظر گرفته شود، یا آنکه مهر مالیت نداشته باشد، با توجه به قوانین مدنی عقد باطل نخواهد شد و فقط مهر باطل می شود.در این صورت شرایط مانند زمانی است که حین عقد مهر مشخص نشده باشد و بایستی مهرالمثل تعیین گردد.

قابل تسلیم بودن:
مهریه باید قابل تسلیم شدن به زن باشد. تعیین مهریه ای که پنهان باشد یا نتوان به آن دسترسی پیدا کرد نمی تواند به عنوان مهریه تعیین گردد.

منفعت مشروع و عاقلانه داشتن:
از موارد دیگری که باعث تعیین مهرالمثل می شود آن است که نباید مهریه از مواردی باشد که قانون و یا احکام شرعی فروش، استعمال و یا مالکیت آن را ممنوع و غیرقانونی کرده باشد. مانند مواد مخدر، مشروبات الکلی و غیره. در این صورت نکاح صحیح تلقی شده اما مهرالمثل تعیین می شود.

اختیار تعیین مهریه

زوجین:
زوجین هر دو باید از میزان مهریه رضایت داشته باشند و در مورد آن رضایت خود را اعلام کنند.

شخص ثالث:
اختیار تعیین میزان مهریه تنها نمی تواند منحصر به زوجین باشد بلکه علاوه بر زوجین، ممکن است به عهده شخص ثالث هم گذاشته شود. وکیل مهریه انتخاب بسیاری از افراد است چرا که کار آنان را ساده می نماید

امکان دارد اختیار تعیین مهر به شوهر یا شخص ثالثی داده شود. در این صورت، شوهر یا شخص ثالث این حق را دارد که مهر را هر قدر بخواهد تعیین کند.شخص ثالث به عنوان داور توسط طرفین تعیین می شود و هیچ یک از دو طرف حق عزل وی را بدون هماهنگی با طرف دیگر ندارد.

نکته:
این امکان وجود دارد که پرداخت مهر به عهده شخص ثالث قرار گیرد. در این صورت همچنان شوهر ملزم به دادن مهریه است و ثالث تنها در حکم ضامن است.وکیل مهریه کمک حال زن است

شوهر:
اگر اختیار تعیین مهر به عهده شوهر گذاشته شود، وی می تواند هر مبلغی که بخواهد را معین کند.

زن:
اگر اختیار تعیین مهر به زن داده شود، زن تنها می تواند کمتر از مهرالمثل مهریه را معین نماید. وکیل مهریه می تواند راه را تسهیل کند.

مهریه چیست ؟

مهریه مالی است که به موجب عقد نکاح شوهر به زن تملیک نموده و هر زمان پس از عقد زن می تواند آن را مطالبه نماید.

انواع مهریه چیست؟

انواع مهریه شامل مهریه عند المطالبه و عند الاستطاعه و همچنین مهر المثل مهر المسمی و مهر المتعه است.


وکیل مهریه بندرعباس

Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49

Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49

Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49

Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49
ارسال پیام در واتساپ
تماس با وکیل اصبحی (بندرعباس)