وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی بندرعباس

وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی بندرعباس

وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی بندرعباس

جرایم رایانه ای و اینترنتی به مانند ویروس های همه گیر می باشند به این دلیل که در ابتدا شناخت کافی از آنها وجود ندارد و پس از گذشت مدتی و بررسی های جامع متوجه می شویم با چه عاملی جرم زایی رو به رو هستیم چون رشد فناوری متوقف نمی شود.

برای مثال شخصی با استفاده از برنامه نویسی درگاه های اینترنتی بانکی، به صورت کاملاً متقلبانه رسیدی از واریز وجه از طریق سیستم شبا برای قربانیانی که فروشنده وسایلشان در سایت های فروش کالا بودند، ارسال می کرد، در صورتی که آن رسید صرفاً با برنامه نویسی پیچیده ای ایجاد شده بود. این خود نشان از پیچیدگی جرایم رایانه ای و اینترنتی دارد.

انواع جرائم رایانه ای و اینترنتی

الف- جرایم علیه محرمانگی داده ها:

مطمئناً شنیده اید که کسی اطلاعات حساسش مثل شماره کارت بانکی، مثل اطلاعات خصوصی شبکه اجتماعی و … هک شود، بله به این جرایم دسترسی غیرمجاز به داده ها و اطلاعات اشخاص که تحت تدابیر امنیتی می باشد گویند.

حتی هک وبسایت های سازمان ها و نهادهای دولتی، هک اطلاعات مالی شرکت ها را نیز می توان مشمول جرم علیه محرمانگی داده ها دانست که بخش اعظمی از شکایات مردم در این حوزه می باشد و روز به روز با شگردهای نوین به سیستم عامل های قربانیان خود نفوذ می کنند.

ب- سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه و اینترنت:

در عصر کنونی تعریف سرقت و کلاهبرداری اینترنتی نیز تغییر کرده است، دیگر دیواری نیست که سارق از آن بالا رود و یا کلاهبردار با نشان دادن فیزیکی کالایی معیوب یا شناخت نسبت به اینکه طرف مقابلش زود فریب می خورد، جرایم سرقت و کلاهبرداری تحقق یابد؛ سرقت اینترنتی ممکن  است صرفاً با هک کردن اطلاعات بانکی قربانیان اتفاق بیفتد و دیواری نیز در کار نباشد.

برای مثال: بعضاً از رسانه های تلویزیونی یا مجازی دیده اید که هکرها به سیستم امنیتی بانکی نفوذ می کنند و اطلاعات مالی مشتریان آنها را به سرقت  می برند یا اینکه اقدام به جا به جایی پول میان حساب ها می کنند و یا افرادی با ساختن اطلاعات هویتی مجعول یا وبسایت مجعول ابتدا برای قربانیان خود تور پهن می کنند و سپس با ارائه اطلاعات متقلبانه، ایشان را فریب داده و اقدام به برداشت پول از حسابهای بانکی شان می نمایند که نمونه بارز آن ارسال پیامک های برنده شدن در مسابقه بانک یا قرعه کشی است.

پ-جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی:

برخی از مجرمین جرایم رایانه ای و اینترنتی صرفاً به دنبال پول نیستند بلکه ممکن است با انتشار تصاویر و اطلاعات خصوصی اشخاص در فضای مجازی زمینه تحقق جرم را برای خود فراهم کنند که با وجود شبکه های مجازی از قبیل اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و … عملاً به جای استفاده بهینه از فناوری، افراد نابخرد را به سمت تحقق جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی سوق داده است و با این تصور که قابل شناسایی نیستند، این اقدامات را انجام می دهند.

برای مثال در میان جوانان جامعه کنونی به کرار پرونده هایی از قبیل افشای تصاویر خصوصی اشخاص در دادسرا و دادگاه ها مطرح است که دختر و پسری با سن ۱۹ سال در دوران دوستی بوده اند و پسر تصاویر مستهجنی از دختر جمع آوری کرده که اگر روزی بهش خیانت شد، بتواند ازش انتقام بگیرد، اقدام به انتشار آن تصاویر در فضای مجازی می کند و همین امر موجبات کیفری حبس و جزای نقدی را برای منتشر کننده تصاویر خصوصی به همراه خواهد داشت.

ت- نشر اکاذیب:

جرم نشر اکاذیب صرفاً شامل نوشتارهای مکتوب از قبیل روزنامه، کتاب، مجله و … نیست بلکه در عصر کنونی عموم اطلاعات و اخبار توسط فضای مجازی منتشر می شود از قبیل پیج های اینستاگرام، کانال های تلگرامی و وبسایت های اینترنتی؛ نشر اکاذیب علیه اشخاص خصوصاً مسئولین کشوری امری متداول شده و شکایاتی نیز از این دست مطرح و مرجع قضایی با توجه به وظیفه ذاتی خود به آن رسیدگی می کند.

ویژگی های وکیل رایانه ای و اینترنتی

البته که جرایم رایانه ای و اینترنتی صرفاً به چند مورد بالا محدود نمی شود اما این چند مورد از جمله مواردی است که عموم مردم و سایرین بیشتر با آن مواجه می شوند و نکته دیگر اینکه، جرایم رایانه ای در حال تکثیر به اشکال گوناگون هستند و شناخت این جرایم در وهله اول از جمله الزاماتی کاری یک وکیل جرایم رایانه ای و اینترنتی می باشد.