وکیل ثبت احوال بندرعباس

وال هرمزگان بندرعباس اسناد سجلي كارت ملي تغییر سن تغییر نام و نام خانوادگی تصحیح شناسنامه المثنی

 

وکیل ثبت احوال بندرعباس

در برخی موارد برای انجام کارهایی مانند تغییر نام و نام خانوادگی و یا سن و یا تصحیح شناسنامه و یا صدور المثنی و موارد مشابه دیگر اشخاص نیاز به مراجعه به ثبت احوال و پیگیری امور خود خواهند داشت. اما برخی افراد به دلیل طولانی بودن این مراحل و تعداد جلسات حضوری مورد نیاز آن، از این کار صرف نظر میکنند.

نکته مهم: تغییر نام های مذهبی مثل فاطمه، رقیه، زهرا، حسین،علی و …. فقط تحت یک سری شرایط خاص قابل انجام است.

برخی از مهمترین مواردی که  در  ثبت احوال   انجام میشوند به شرح زیر می باشد.

1- تغییر نام کوچک و یا نام خانوادگی: اسم از جمله چیزهایی است که خود فرد در انتخاب آن هیچگونه دخالتی ندارد و پس از رسیدن به سن قاونی 18 سال به بالا، به دلایل مختلف مثل تلفظ سخت یا معنای نامناسب و…. ممکن است خواهان تغییر آن شود. این افراد مطابق قوانین جدید با رعایت یک سری مسائل میتوانند درخواست تغییر در شناسنامه خود را داشته باشند.

2- تغییر سن: در صورتی که در هنگام تولد شناسنامه فرد دیرتر یا زودتر گرفته شده باشد، شخص با ارائه دادخواست و مراجعه به پزشک مربوطه و انجام فرایندهای لازم اقدام به تصحیح و تعویض شناسنامه خود نمایید.

3- حذف نام همسر قبلی از شناسنامه: بسیاری از افراد هنگام جدایی و طلاق به فکر حذف نام همسر خود از شناسنامه می افتند، که این کار نیز با توجه به برخی شرایط مثل توافق طرفین و یا عدم رابطه زناشویی در طول مدت عقد و یا رضایت طرف مقابل و …. طبق قانون قابل انجام بوده و با دادن دادخواست مربوطه توسط ثبت احوال کشور انجام میشود.