وکیل تامین اجتماعی بندرعباس

وکیل تامین اجتماعی بندرعباس

امروز با معرفی وکیل تامین اجتماعی پاسخ به بعضی از سوالات عزیزان دربراه قوانین بیمه تامین اجتماعی با شما هستیم.

نکات مهم در موضوع معرفی وکیل تامین اجتماعی
برای جستجوی بهترین وکیل تامین اجتماعی چه باید کرد؟
طرح دعوای بیمه بیکاری و دریافت حقوق بیکاری چگونه انجام می شود؟
آیا حق مرخصی سالانه متوفی به ورثه وی تعلق می گیرد؟

? در صورت دریافت بیمه بیکاری چقدر از سوابق بیمه کسر می شود؟
✅پاسخ از ما

? بیمه بیکاری یکی از حمایت های تامین اجتماعی است که سازمان در قبال دریافت حق بیمه مقرر، به بیمه شدگانی که طبق مقررات این قانون بیکار می شوند،پرداخت می نماید(ماده ۳ قانون بیمه بیکاری).

سوابق ایجادشده ناشی از پرداخت بیمه بیکاری از نظر بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت  محسوب می گردند(تبصره ۲ ماده ۶ قانون بیمه بیکاری).

? موضوع : غذای کارگر
??پرسش از شما

? آیا کارفرما مکلف به تهیه غذای مجانی برای کارگر می باشد؟
✅پاسخ از ما

?خیر، به موجب ماده 151 قانون کار، در کارگاههایی که برای مدت محدود به منظور انجام کاری معین (راه سازی و مانند آن) دور از مناطق مسکونی ایجاد می شود،

?کارفرمایان موظفند سه وعده غذای مناسب و ارزان قیمت (صبحانه، نهار و شام) برای کارگران خود فراهم نمایند، که حداقل یک وعده آن باید غذای گرم باشد. در این قبیل کارگاهها به اقتضای فصل، محل و مدت کار، باید خوابگاه مناسب نیز برای کارگران ایجاد شود.

?لذا از عبارت “ارزان قيمت” اینگونه استنباط می گردد غذاي فراهم شده توسط كارفرما “مجاني” نبوده و در مقابل دريافت وجه از كارگران به آنان داده مي شود.

?چنانچه در كارگاهي تاكنون بر خلاف ترتيب فوق، تهیه و ارائه غذا به کارگران به صورت “مجاني” بوده، عرف و روال كارگاه در اجرای بند (ز) ماده 10 همان قانون، لازم الاجراست و بايد همچنان ادامه يابد.

?کدام بازنشستگان می‌توانند وام ضروری دریافت کنند؟
?ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان و موظفین این صندوق از  (اول بهمن ماه) آغاز شد و به مدت یک ماه ادامه دارد.

?متقاضیانی که در سال ۹۷ از وام ضروری ۵ میلیون تومانی استفاده کرده باشند یا در مراحل پرداخت وام قرار دارند مجاز به ثبت نام نخواهند بود

?همچنین متقاضیانی که از تاریخ صدور حکم بازنشستگی آن‌ها کمتر از یکسال گذشته باشد یا وراث ذکوری که تا سه سال آینده از لیست وظیفه بگیری حذف می‌شوند یا متقاضیانی که حکم ترمیم سال جاری برای آنان صادر نشده باشد مجاز به ثبت نام نیستند.

✅حق مرخصی باید بعنوان ارث به بازماندگان پرداخت شود
طبق حکم صادره از سوی دادگاه فدرال کار آلمان در روز سه‌شنبه ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) بازماندگان کارگران و کارمندان می‌توانند حق مرخصی آن‌ها را به ارث ببرند.

همسر فردی که در سال ۲۰۱۰ درگذشته بود و موفق نشده بود از ۲۵ روز از مرخصی با حقوق خود استفاده کند، به دادگاه شکایت برد. طبق حکم دادگاه اکنون شرکت فرد متوفی باید مبلغ ۵ هزار و ۸۵۸ یورو به تنها بازمانده کارمندش پرداخت کند.

این حکم تائیدی است بر احکام دیوان عالی اروپا در لوکزامبورگ که اکنون در مورد همه افرادی که از حداقل ۲۴ روز مرخصی قانونی با حقوق در سال برخوردار هستند، قابل اجرا است.

? موضوع : ساعت کار
??پرسش از شما

⚫️ کارگری که بصورت :

۲روز صبح از ۶ الی ۱۴

۲روز عصر از ۱۴ الی ۲۲

و ۲ روز شب از ۲۲ الی ۶

و ۲ روز هم استراحت دارند

شیوه کار وی از نوع نوبت کاری تلقی میشود و یا مختلط؟

در محاسبات این نوع از کار چه آیتم های هم باید مد نظر قرار گرفته و محاسبه گردد؟ و به چه صورت و مقداری؟

✅پاسخ از ما

?-کارگرانی که شرایط کار آنان در سه گروه سه شیفت واقع شده است با توجه به اینکه گردش کار آنان بطور مساوی در صبح و عصر و شب قرار می‌گیرد، نوبت کار محسوب گردیده و مشمول برخورداری از مزایای نوبت کاری به میزان ۱۵ درصد خواهند بود.

– انجام کار در تعطیلات رسمی هم برای کارگران نوبت کار از ساعت شروع تا خاتمه ساعت کار، اضافه کاری موضوع ماده ۵۹ قانون کار  محسوب خواهد شد.

– کارگران نوبت کار یا غیر نوبت کار که به هر عنوان روز جمعه کار می کنند، علاوه بر رعایت تبصره یک ماده ۶۲ قانون کار ، مشمول برخورداری از ۴۰ درصد اضافه بر مزد را خواهند داشت.

– مزد مبنا و یا ثابت موضوع ماده ۳۶ قانون کار، مبنای محاسبه فوق العاده نوبت کاری خواهد بود.