نکات حقوقی- وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
فروش مال غیر
اگر شخصی مالی را به بیش از یک نفر بفروشد اصطلاحاً معامله معارض کرده است. در این صورت اولین معامله قانونی است و بقیه معاملات باطل است. چنین عملی جرم است و برای فروشنده مجازات در پی خواهد داشت.
فروش مال غیر معامله معارض
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
ارث دختر و پسر
ارث فرزند پسر دو برابر دختر است و فرقی نمی کند این ارث از طرف پدر باشد یا مادر.
ارث ارث دختر ارث پسر
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
مهریه
زن هر زمانی که بخواهد می تواند مهریه خود را مطالبه کند و مسایلی مثل تمکین نکردن زن، خیانت و … موجب نمی شود که زن نتواند مهریه خود را مطالبه و دریافت کند.
مهریه
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
طلاق
مرد هر زمانی که بخواهد می تواند همسرش را طلاق بدهد. دادگاه تلاش خود را در جهت سازش انجام خواهد داد ولی به طور کلی مرد برای طلاق همسرش نیاز به ارائه مدرک و ادله خاصی ندارد.
طلاق طلاق از طرف مرد
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
چک مشروط
چکی است که از طرف صادرکننده برای پرداخت آن در متن چک شرط یا شروطی قید می شود. برخلاف این تصور که تا زمان تحقق شرط، چک غیرقابل پرداخت خواهد بود، بانک به این شرط توجهی نمی کند و چک قابل وصول است. برای چک مشروط نمی توان شکایت کیفری طرح کرد و فقط از راه حقوقی قابل پیگیری است.
چک چک مشروط شرط در چک
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
عده طلاق، عده فوت
عده به معنی مدت زمانی است که زن بعد از طلاق و فوت همسر نمی تواند ازدواج کند.
عده زن در طلاق سه ماه است.
عده زن در فوت شوهر چهار ماه و ده روز است.
عده طلاق عده فوت عده
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
ازدواج با غیرمسلمان
ازدواج زن مسلمان با مرد غیرمسلمان از نظر قانون و شرع صحیح نیست و برای ازدواج، مرد غیرمسلمان بایستی مسلمان شود.
ازدواج ازدواج با غیر مسلمان ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
توهین و تهدید
توهین و تهدید از طریق پیامک و شبکه های مجازی از جمله تلگرام، اینستاگرام و … قابل شکایت در مراجع قانونی است و در صورت اثبات، مجازات حبس و شلاق و یا جزای نقدی را در پی خواهد داشت.
توهین تهدید توهین پیامکی
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
چک
چک در موارد زیر قابل شکایت در دادگاه جزایی و تعقیب کیفری نیست:
1- چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی باشد.
2- چک سفید امضاء باشد.
3- چک بدون تاریخ و چک وعده دار باشد.
4- چک مشروط (در متن چک صادر کننده شرطی برای پرداخت قید کرده باشد) و امانی باشد.
چک چک حقوقی چک تضمین چک سفید امضا چک بدون تاریخ چک مشروط
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
بیمه عمر
شخصی که بیمه عمر دارد می تواند فردی را غیر از وراث برای دریافت بیمه عمر خود انتخاب کند و حتی این فرد هم قابل تغییر هست. اگر فردی را انتخاب نکرده باشد بیمه عمر به ورثه پرداخت می شود.
بیمه عمر
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
مهریه
مهریه مانند دیگر حقوق مالی قابل نقل و انتقال به وراث است. به این صورت که اگر زن قبل از مطالبه مهریه از شوهر فوت کند، حق دریافت مهریه به ورثه او انتقال پیدا می کند. همچنین بعد از فوت شوهر هم از آن جایی که اموال او به ورثه می رسد زن می تواند مهریه خود را از وراث شوهر مطالبه کند.
مهریه مهریه بعد از فوت شوهر
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
خروج از کشور
دختران زیر 18 سال با اجازه پدر می توانند از کشور خارج شوند ولی دختران بالای 18 سال برای خروج از کشور نیاز به اجازه ندارند. همچنین زنان متاهل برای خروج از کشور باید از شوهر اجازه کسب کنند مگر این که در هنگام عقد ازدواج یا بعد از آن در دفترخانه اسناد رسمی شرط وکالت بلاعزل در صدور جواز خروج از کشور را از شوهر بگیرند.
خروج از کشور خروج زن از کشور شرط ضمن عقد خروج از کشور
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
انتشار عکس و فیلم
تهیه، تکثیر یا توزیع عکس و فیلم از زنان در مکان هایی که فاقد حجاب می باشند و همچنین عکس ها و فیلم های خانوادگی، جرم محسوب می شود و مجازات دو تا پنج سال حبس، ده سال محرومیت از حقوق اجتماعی و 70ضربه شلاق را در پی خواهد داشت.
انتشار عکس و فیلم انتشار عکس خصوصی
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
مزاحمت برای زنان و کودکان
ایجاد مزاحمت برای زنان و کودکان در معابر و اماکن عمومی چه به صورت لفظی و چه به صورت انجام عملی مخالف شأن، جرم محسوب می شود و مجازات حبس از دو تا شش ماه و تا 74 ضربه شلاق را در پی خواهد داشت.
مزاحمت مزاحمت برای زنان مزاحمت برای کودکان
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
پایان مدت اجاره
اگر مستأجری با پایان یافتن مدت اجاره ملک را تخلیه نکند موجر می تواند تقاضای خود را تحت عنوان صدور دستور تخلیه در شورای حل اختلاف مطرح کند به شرطی که ملک تجاری و تابع مقررات پرداخت حق کسب و پیشه و سرقفلی نباشد. همچنین بهای خواسته یا خواسته های مرتبط (اجاره عقب افتاده، قبوض پرداخت نشده و…) بایستی تا بیست میلیون تومان باشد که در صلاحیت شورای حل اختلاف قرار بگیرد.
اجاره دستور تخلیه موجر مستاجر
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
پول پیش مستاجر
اگر مدت زمان اجاره مستأجری تمام شده باشد و ملک را تخلیه نکند موجر بایستی در صورت وجود پول پیش، مبلغ را به مرجع قانونی (شورای حل اختلاف) واریز کند تا بتواند تقاضای دستور تخلیه بدهد. موجر نمی تواند خود از مبلغ پول پیش بابت اجاره عقب افتاده و… برداشت کند. او می تواند خواسته مطالبه اجاره بها و… را مطرح کند و نیز ضمن واریز پول پیش به صندوق مرجع قانونی درخواست صدور قرار تأمین خواسته بدهد تا پس از رسیدگی مبلغ مورد مطالبه بابت اجاره عقب افتاده و… از محل پول پیش به او داده شود.
اجاره پول پیش مستاجر دستور تخلیه
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
عدم ثبت ازدواج
عدم ثبت ازدواج دائم جرم است و مرتکب به جزای نقدی درجه 5 (بیش از هشتاد میلیون ریال) یا حبس تعزیری درجه 7 (از 91 روز تا 6 ماه) محکوم می شود. در عدم ثبت ازدواج فقط مرد مجازات و جریمه می شود.
ازدواج عدم ثبت ازدواج
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
ثبت ازدواج موقت
ثبت ازدواج موقت اختیاری است مگر در صورت باردار شدن زن، توافق طرفین و شرط ضمن عقد ازدواج.
ازدواج موقت ثبت ازدواج موقت
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
واخواست سفته
اعتراض رسمی است به سفته ای که در سر رسید پرداخت نشده و دستور پرداخت وجه در آن آورده می شود و برای صادرکننده ارسال می گردد. واخواست باید در برگه مخصوص واخواست نامه درج گردد.
سفته واخواست سفته
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
سفته
اگر شخصی بابت طلب یا تعهدی سفته گرفته باشد، برای دریافت وجه سفته باید آن را قبل از هر اقدامی حداکثر تا ده روز پس از تاریخ سررسید سفته واخواست (مطالبه در مرجع قانونی) کند. واخواست سفته امتیازاتی دارد از جمله این که پیش از رسیدگی و صدور حکم می توان تقاضای توقیف اموال صادرکننده را بدون پرداخت خسارت احتمالی ارائه داد تا بعد از رسیدگی، طلب از محل آن پرداخت شود. همچنین برای طرح دعوی علیه پشت نویس های سفته، باید طبق مهلت های قانونی واخواست شده باشد و ظرف حداکثر یک سال از تاریخ صدور واخواست نامه، دادخواست خود را به دادگاه تقدیم کند.
سفته دریافت وجه سفته واخواست سفته
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
سفته عندالمطالبه
برای اقدام بر روی سفته عندالمطالبه (بدون تاریخ سررسید) ابتدا باید سررسید را تعیین و آن را از طریق اظهارنامه رسمی برای صادرکننده سفته ارسال کرد و سپس تا قبل از پایان ده روز از تاریخ سررسید معین شده در متن اظهارنامه نسبت به واخواست آن اقدام کرد.
سفته سفته عندالمطالبه واخواست سفته
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
دادگاه صالح در دعوی سفته
در هنگام تکمیل سفته محل انجام تعهد قید شود. در این حالت در صورتی که صادرکننده سفته تعهدش را انجام نداد، برای طرح دعوی علیه او می توان به دادگاه محل انجام تعهدی که در سفته قید شده رجوع کرد. در صورت عدم تعیین محل انجام تعهد در سفته، برای طرح دعوی علیه صادرکننده باید به محل اقامت او مراجعه کرد.
سفته دادگاه صالح سفته
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
قرار تامین خواسته
درخواست تامین خواسته به این معنی است که خواهان دعوی از مرجع رسیدگی کننده می خواهد که اموال طرف مقابل را تا پایان دادرسی به صورت توقیف درآورده تا از نقل و انتقال آن جلوگیری شود و بعد از رسیدگی طلب خود را از آن محل وصول کند.
تامین خواسته قرار تامین خواسته
 وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس
قرار تأمین خواسته قبل از ابلاغ
در قرار تأمین خواسته دادگاه اصولاً در ابتدا قرار را صادر و ابلاغ می کند و سپس توقیف اموال امکان پذیر خواهد بود. اما خواهان دعوی می تواند در صورتی که خواسته در معرض تضییع است در متن درخواست، اجرای قرار را قبل از ابلاغ به دلیل تضییع شدن خواسته بخواهد.
قرار تامین خواسته تامین خواسته قبل از ابلاغ