مراحل طلاق توافقی

توصیه ما بر این است که زوجین برای خاتمه دادن به زندگی مشترک و طلاق توافقی عجله نکنند.

وکیل طلاق توافقی در بندرعباس

انجام صحیح مراحل طلاق توافقی از گام نخست تا ثبت طلاق در دفتر رسمی طلاق از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و چنانچه متقاضیان گرامی در انجام هر کدام از مراحل به درستی عمل نکنند، می تواند دارای عواقب حقوقی و حتی مالی بعضاً سنگینی برای آن ها باشد.

تغییرات مهم طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی از تاریخ ۱۳۹۷/۰۹/۰۱ دستخوش تغییر مهمی شد. چراکه قبل از این تاریخ زوجین متقاضی طلاق توافقی تا پیش از برگزاری جلسه دادگاه هیچ الزامی به انجام مشاوره نداشتند.

امّا از تاریخ یاد شده به بعد و طبق بخشنامه صادره از سوی رئیس کل دادگستری استان تهران خطاب به مدیران دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، این دفاتر از ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه گواهی عدم انصراف از طلاق خودداری می‌نمایند و این رویه هم اکنون تقریباً در تمام ایران اجرا می‌شود.

در نتیجه انجام مشاوره‌های خانواده به منظور اخذ گواهی عدم انصراف از طلاق از ابتدای آذر ماه سال ۹۷ اجباری گردید.

مرحله اول) سامانه تصمیم

اولین گام از مراحل طلاق توافقی ثبت نام در سامانه تصمیم که به نام‌های دیگری مانند سامانه نوبت دهی طلاق و یا سامانه مداخله در طلاق نیز شناخته می‌شود است.

مرحله دوم) مراجعه به مرکز غربالگری

زوجین متقاضی باید در تاریخی که از پیش تعیین شده است به مرکز غربالگری‌ای که خودشان انتخاب نموده‌اند مراجعه نمایند. در این مرکز پس از انجام اقدامات مورد نیاز، به یکی از مراکز منتخب معرفی می‌شوند تا چند جلسه مشاوره داشته باشند.

مرحله سوم) مشاوره های اجباری

سومین مرحله از مراحل طلاق توافقی مراجعه به مرکز مشاوره خانواده به منظور انجام چند جلسه مشاوره با متخصصین خانواده است. جلسات مشاوره خانواده با توجه به شرایط زوجین ممکن است حتی به ۵ جلسه و یا بیشتر هم برسد که این موضوع به تشخیص مشاور خانواده بستگی دارد.

مشاور پس از انجام چند جلسه مشاوره، نظریه خود را در خصوص مشکلات و علل تصمیم بر طلاق و دلایل عدم انصراف از طلاق زوجین را گزارش می‌نماید.

مرحله چهارم) دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق

پس از انجام کامل مراحل مشاوره نوبت به دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق می‌رسد. گواهی عدم انصراف از طلاق برگه‌ای است که بدون آن دفاتر خدمات الکترونیک قضایی از ثبت دادخواست طلاق منع گردیده‌اند و ثبت دادخواست طلاق توافقی مشروط به در اختیار داشتن این گواهی است.

مرحله پنجم) ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفتر خدمات الکترونیک قضایی

ثبت دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یکی دیگر از مراحل طلاق توافقی است. برای این منظور باید پس از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و نسبت به ثبت دادخواست طلاق توافقی خود اقدام نمایید.

نکته: زوجین متقاضی طلاق توافقی و به طور کلّی تمامی اشخاصی که نسبت به ثبت دادخواست، شکوائیه و اظهارنامه اقدام می‌نمایند باید الزاماً در سامانه ثنا ثبت نام کنند.

مرحله ششم) حضور در جلسه دادگاه

مهمترین مرحله از مراحل طلاق توافقی حضور در جلسه دادگاه است و باید طبق مشخصات و اطلاعاتی که در ابلاغیه الکترونیکی مندرج در حساب کاربری زوجین یا وکلای ایشان در سامانه ثنا درج می‌گردد، باید در روز و ساعت تعیین شده در شعبه رسیدگی کننده دادگاه خانواده حاضر شوند  و نسبت به طرح خواسته خود که همان طلاق توافقی است اقدام نمایند.

مرحله هفتم) حضور در جلسه مشاوره خانواده!

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که با توجه به انجام مشاوره‌های اجباری  قبل از ثبت دادخواست دیگر چه نیاز و الزامی به انجام مشاوره مجدد است؟!

در پاسخ باید خدمت شما عرض کنیم که طبق ماده ۲۵ قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۹۱، موضوع ارجاع طلاق توافقی به مشاوره از بایدها و الزامات دادگاه است.

مرحله هشتم) حضور مجدد در جلسه دادگاه

هشتمین مرحله از مراحل طلاق توافقی حضور مجدد در جلسه دادگاه پس از انجام مشاوره است (در همان روز).

در این مرحله دادگاه اقدام به تنظیم صورتجلسه طبق توافقات زوجین و گزارش مشاور می‌نماید و معمولاً در همین جلسه اقدام به صدور رای که همان گواهی عدم امکان سازش است می‌نماید.

مرحله نهم) مراجعه به دفتر طلاق، اجرای صیغه طلاق و ثبت آن

آخرین مرحله طلاق توافقی حضور زوجین و یا وکلای ایشان (در صورت داشتن چنین اختیاری در وکالتنامه) در دفتر طلاق برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن است.

مراحل طلاق توافقی

13 thoughts on “مراحل طلاق توافقی

  1. سلام روز خوش .اگر بخواهیم طلاق توافقی انجام بشه آیا زن این اختیار رو داره که بخواد نفقه شو اجرا بزاره؟؟

    1. سلام با در دست داشتن مدارکتون حضورا جهت مشاوره حقوقی به یکی از وکلای منطقه خودتون مراجعه بفرمایید

  2. سلام وقت بخیر برای گرفتن طلاق چقد زمان میبره اگه توافقی باشه و یکسری مدرک داشته باشم؟ غیر حضوری هم میشه؟

    1. با سلام زمان مشخصی نمیشود تعیین کرد رویه دادگاه ها متفاوت است.

  3. سلام برای طلاق توافقی چند بار باید بری دادگاه و چند مدت طول میکشه تا كامل تموم بشه

  4. سلام برای طلاق اولین قدم چیه می‌خوام اقدام کنم میشه راهنمایی کنید ,واینکه چطور میتونم کارامو انجام بدم وکیل چقد میشه هزینش

    1. سلام حضورا به یکی از وکلای منطقه خودتان مراجعه بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49

Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49

Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49

Warning: Undefined variable $number_of_buttons in /home/vakilbnd/public_html/wp-content/plugins/easy-sticky-buttons/easy-sticky-buttons-data.php on line 49
ارسال پیام در واتساپ
تماس با وکیل اصبحی (بندرعباس)