مراحل انتقال سند رسمی ملک

مراحل انتقال سند رسمی ملک وکیل بندرعباس

امروزه قوانین مربوط به ثبت اسناد و املاک بسیار پیچیده تر از قبل هستند. این پیچیدگی به علت افزایش سطح امنیت معاملات ایجاد شده است. یکی از مهمترین سوالاتی که در خصوص انتقال سند رسمی املاک غیر منقول مطرح می گردد مراحل انتقال این سند در شرایط متفاوت و همچنین هزینه ی انتقال آن می‌باشد. در این مقاله مهم ترین سوالات مطرح شده در خصوص انتقال سند ملک رسمی را تشریح می نماییم.

مراحل سند زدن یک ملک رسمی از ابتدا تا انتها
انتقال سند رسمی یک ملک در ایران مستلزم توافق میان خریدار و فروشنده در تنظیم سند و دریافت کد رهگیری و انتقال سند میباشد. برای انجام این امور ابتدا میان خریدار و فروشنده یک مبایعه نامه مشتمل بر مشخصات فروشنده، مشخصات خریدار، موضوع مورد معامله و یا همان مبیع، مبلغ مورد معامله و زمان انجام معامله تنظیم می گردد. این مبایعه نامه ممکن است مشتمل و برخی موارد دیگر همچون انواع خیارات و انواع شروط ضمن عقد و مواردی از این قبیل باشد.
در مبایعه نامه زمان دقیق سند زدن ملک و دریافت کد رهگیری تعیین می گردد. این کد رهگیری یک ملک را از تمامی املاک دیگر متمایز ساخته و مهمترین فرایند امنیتی صورت پذیرفته در سالیان اخیر جهت افزایش اعتبار و معاملات ملکی در دفاتر اسناد و املاک است. در صورت عدم وجود مسائل قانونی، شما می توانید نسبت به انتقال سند رسمی ملک اقدام نمایید.

مراحل گرفتن سند آپارتمان نوساز
شما برای گرفتن سند آپارتمان نوساز متعهد به انجام مراحل قانونی مختلفی هستید. شما برای دریافت این سند باید سند رسمی ملک زمین غیرمنقول با کاربری مسکونی را در اختیار داشته باشید و ساختمان را بر طبق قواعد تعیین شده در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری ساخته باشید.
یکی از مهمترین مراحل دریافت سند آپارتمان نوساز گرفتن ‌مجوز پایان کار از شهرداری است. در صورتی که موفق به دریافت این گواهی گردید به راحتی می‌توانید جهت سند زدن ملک نوساز اقدام نمایید.

مراحل انتقال سند ملک به همسر
در سالیان اخیر میزان تقاضای انتقال اسناد رسمی اموال غیرمنقول به زوجه افزایش چشمگیری یافته است. گذشته از مسائل فرهنگی و اجتماعی موجود در راستای افزایش این تقاضا همواره سوالاتی مبنی بر بهترین روش ملک زدن به نام همسر مطرح می گردد.
با توجه به مسائل بسیاری که در زمان تقسیم ارث برای زنان متاهل به وجود می‌آید و همچنین با توجه به امکان متارکه و طلاق پس از انتقال سند رسمی به نام زوجه، بسیاری از وکلا استفاده از شیوه صلح عمری را مناسب می دانند.
در این شیوه ملک غیر منقول در مالکیت زوج قرار می‌گیرد اما انتفاع از آن و انتقال قطعی سند منوط به فوت همسر شده و تا پیش از آن زن نمیتواند از مال مورد نظر بهره گیری کند.

مطلب پیشنهادی ⬅  ابطال و اصلاح سند مالکیت

به نام زدن محضری ملک به نام فرزند
معمولاً برخی از خانواده ها تمایل دارند پیش از اینکه فرزندشان به سن قانونی برسد برخی از اموال غیر منقول را به آنها انتقال دهند. امکان انتقال سند رسمی اموال غیرمنقول به فرزند وجود دارد چرا که این معامله تماماً به سود فرزند غیر رشید بوده و گذشته از آن پدر یا مادر می توانند در مقام ولی اقدام به این امر نمایند. در این صورت تمامی مراحل ذکر شده در مباحث اخیر جهت انتقال سند رسمی ملک به فرزند الزامی است.
همچنین شما می‌توانید از شیوه صلح عمری، هبه و مواردی از این قبیل جهت انتقال ملک به فرزند تان استفاده کنید. در هر صورت انتقال رسمی ملک منوط بر ثبت آن در دفتر اسناد رسمی می باشد.

هزینه انتقال سند ملک بر عهده کیست؟
این سوالی است که در تمامی نقل و انتقالات قانونی و حتی توافقی مطرح می گردد. با توجه به اینکه هزینه انتقال سند رسمی یک ملک در زمره هزینه‌های سنگین قرار دارد این سوال به صورت جدی تر از وکلا و مشاوران حقوقی پرسیده می شود هزینه قرارداد ملکی شامل مواردی از جمله هزینه خلافی، ساختمان و نوسازی و پسماند آن، هزینه مربوط به ثبت مبایعه نامه، هزینه مربوط به دفترخانه و هزینه های مربوط به نقل و انتقال سند است.
هرچند در گذشته بسیاری از این معاملات به صورت توافقی انجام گرفته و طرفین به صورت درصدی ملزم به پرداخت می شدند اما امروزه و بر طبق قانون، تمامی این هزینه ها بر عهده فروشنده بوده و تنها هزینه ای که میان خریدار و فروشنده تقسیم می‌شود هزینه ثبت سند در دفترخانه است.