مجازات به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک

مجازات به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک

وکیل جرایم پزشکی 

 به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک به چه صورت است؟

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب پزشک یا کلینیک های درمانی به این صورت است که پزشک فعال در آن مطب یا کلینیک از افرادی در انجام خدمات پزشکی استفاده کند که مدرک پزشکی لازم را اخذ نکرده باشند. به عنوان مثال ممکن است شما به یک مطب دندانپزشکی مراجعه کنید و در کنار پزشکی که خدمات دندانپزشکی شما را انجام می دهد فردی هم باشد که بعضی از امور پزشکی لازم را انجام دهد اما هیچگونه تخصص و مدرکی در این مورد نداشته باشد، در این شرایط پزشک مورد نظر مرتکب یکی از تخلفات انتظامی پزشکان تحت عنوان به کار گیری افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی شده و مستحق مجازات می باشد.

چگونگی اثبات به کارگیری افراد غیر متخصص در مطب پزشک

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت از نظر وکیل جرایم پزشکی با تجربه ای که در پرونده های مشابه به دست آورده است به این نحو می باشد که بازرس وزرات علوم با حضور در مطب متوجه این امر شده و اعلام جرم می کند یا به واسطه شکایت یکی از بیماران بازرس مربوط در محل حاضر می شود و با بازدید از محل و دریافت اطلاعات افراد حاضر از این تخلف مطلع شده و اعلام جرم می نماید.

وکیل جرایم پزشکی

جرایم پزشکی از جمله جرایم می باشند که به جهت رایج نبودن بین افراد جامعه اغلب افراد اطلاعات کمی از این جرایم دارند و به تصور اینکه پزشک همواره کار خود را به درستی انجام می دهد از حقوق خویش در خصوص شکایت از پزشک و دریافت خسارت های وارده آگاهی کاملی ندارند به همین جهت توصیه می گردد در صورت بروز مشکلات در اثر اقدامات پزشکی حتما از مشاوره و همکاری یک وکیل پایه یک دادگستری در جهت تحقق بهترین نتیجه، بهره مند گردید.

 

مستند قانونی استفاده افراد فاقد صلاحیت در مطب

شاید برای شما هم این سوال به وجود آمده باشد که مستند قانونی این جرم چیست؟

مطلب پیشنهادی ⬅  قرارداد پرکیس (پزشکی و دندان پزشکی)

وکیل جرایم پزشکی با بررسی قوانین و مقررات مربوطه و با تجربه ای که در این زمینه دارد بهترین پاسخ را به شما می دهد،به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی تخلف محسوب شده و مستند قانونی این تخلف ماده ۲۵ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته می باشد که عنوان می دارد “به کارگیری و استفاده از افراد غیر مجاز در امور پزشکی و حرفه‌های وابسته در مؤسسات پزشکی و مطب ممنوع است”

آیا فرد غیر متخصص هم مجرم است؟

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که آیا فقط پزشکی که اجازه فعالیت فرد فاقد صلاحیت را داده است مجرم است یا فرد مورد نظر نیز مجازات می گردد؟

وکیل جرایم پزشکی بهترین پاسخ را به این سوال بدین شرح داده است، به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در مطب شخصی پزشک یا موسسات پزشکی علاوه بر اینکه برای پزشک مورد نظر یکی از تخلفات انتظامی پزشکان محسوب می شود، برای فرد فاقد صلاحیت نیز جرم محسوب شده و فرد مورد نظر به مراجع قضایی معرفی می گردد.

نکته مهم: وکیل شکایت از پزشک عنوان می دارد خوب است بدانید که، مرجع رسیدگی به جرم فرد فاقد صلاحیت دادسرای جرایم پزشکی می باشد که، متفاوت از مرجع رسیدگی به تخلفات انتظامی پزشکان که سازمان نظام پزشکی در نظر گرفته شده است، می باشد.

مجازات استفاده یا به کارگیری افراد فاقد صلاحیت در امور پزشکی

به کارگیری افراد فاقد صلاحیت به استناد ماده ۲۵ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته تخلف شناخته شده و مجازات آن به استناد ماده ۷ قانون تعزیرات حکومتی امور بهداشتی و درمانی به شرح ذیل می باشد:

مرتبه اول – جریمه نقدی به میزان پانصد هزار تا یک میلیون ریال، توبیخ کتبی و درج در پرونده پزشکی.
‌مرتبه دوم – علاوه بر مجازاتهای مرتبه اول، لغو پروانه مسئول فنی.
‌مرتبه سوم – علاوه بر مجازاتهای مرتبه دوم لغو پروانه تأسیس.

 

 

وکیل متخصص در جرایم پزشکی