طلاق توافقی از طرف مرد

طلاق توافقی از طرف مرد

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس

طلاق توافقی از طرف مرد، طلاق رُجعی است یعنی شوهر می تواند در زمان عده به همسر خود رجوع کند مگر همسر او باکره یا یائسه باشد که طلاق او، طلاق بائن تلقی می شود و امکان رجوع وجود ندارد.

دادگاه در تمام موارد درخواست طلاق به جز طلاق توافقی باید به دلیل ایجاد صلح و سازش موضوع را به داوری ارجاع کند. دادگاه نظر داوران را بررسی می کند و بعد از اینکه آن را بررسی کرد رای را صادر می کند و اگر نظر داوران را نپذیرد با گفتن دلیل آن را رد می کند.

مزایای استفاده از وکیل در طلاق توافقی

الف. نیازی به حضور مرد در جلسه های داوری نیست.

ب. نحوه پرداخت حقوق زن را می تواند به وکیل دادگستری واگذار کند.

ج. اجرای طلاق توافقی بدون حضور مرد و توسط وکیل پایه یک دادگستری انجام می شود .

نگهداری فرزندان در طلاق توافقی از طرف مرد:

اگر فرزند پسر باشد، از سن ۷ سالگی تا ۱۵ سالگی نگهداری او با پدر میباشد.

اگر فرزند دختر باشد، از سن ۷ سالگی تا ۹ سالگی نگهداری او با پدر میباشد.

بعد از اینکه دختر به سن ۹ سالگی و پسر به سن ۱۵ سالگی رسید، خودشان میتوانند انتخاب کنند که بعد از این با پدر زندگی کنند و یا مادر.

مدارک لازم برای طلاق توافقی از طرف مرد:

  1. اصل سند ازدواج
  2. اصل شناسنامه مرد
  3. کپی کارت ملی مرد

مهریه در طلاق توافقی :

در طلاق توافقی، زن و شوهر اجازه دارند به هر نحو ممکن تصمیم گیری کنند و حتی زوجه قادر است در ازای تحقق شروط مد نظر خود از دریافت مهریه صرف نظر کند.

پیشنهادی میشود این مطلب را نیز مشاهده نمایید ⬅  شرایط و نکات مهم قوانین طلاق

گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی از مرد:

در صورتی که در متن حکم دادگاه و طبق توافقات طرفین میزانی از مهریه به مرد بخشیده نشده باشد امکان مطالبه مهریه نسبت به میزان بخشیده نشده وجود دارد. در غیر اینصورت اگر تمام مهریه به مرد در قبال طلاق بخشیده شده باشد ، زن تنها در زمان عده می تواند به آنچه به همسر خویش بذل نموده رجوع نماید، البته در صورتی که حق رجوع را از خود ساقط ننموده باشد.

نکته ی مهم درخواست طلاق توافقی آن است که زن و مرد باید در خصوص کلیه‌ی امور مالی و غیرمالی خود باهم توافق کنند. پس از اینکه زوجین در امور مشترک به توافق رسیدند، می توانند برای طلاق توافقی اقدام کنند. توافقات مذکور می تواند در دفترخانه ثبت طلاق و یا جلسه ی دادگاه باشد و به طریق رسمی ثبت شود و یا اگر زن و شوهر مایل بودند از همان ابتدا به وکیل دادگستری مراجعه کنند و شرح توافقات خود را به وکلای خود بسپارند و وکیل های آنها مراحل قانونی طلاق توافقی را انجام می دهند .

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس