طلاق به دلیل عسر و حرج چگونه است؟

طلاق به دلیل عسر و حرج چگونه است؟

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس

طلاق به دلیل عسر و حرج چگونه است؟ چطور باید طلاق به علت عسر و حرج را ثابت کرد؟  

شاید واژه طلاق با عسر و حرج را زمانی که صحبت از انواع طلاق می‌شود، شنیده باشید و این سوال در ذهن شما مطرح شود که شرایط طلاق عسر و حرج چیست؟ یا اینکه چرا قانون‌گذار به واسطه اثبات موارد عسر و حرج توسط زوجه اجازه طلاق گرفتن را به او داده است؟ قبل از پاسخ به تمامی این سوالات لازم است بدانید که طلاق عسر و حرج چیست؟

دو واژه عسر و حرج با یکدیگر هم‌ معنی و مترادف هستند به گونه‌ای که واژه عسر به معنای مشقت و واژه حرج نیز به معنای تنگی و سختی است. بنابراین به طور کلی عسر و حرج به معنای سختی و مشقت است از این‌رو طلاق به دلیل عسر و حرج به این معناست که شرایط زندگی برای زن سخت و عذاب‌آور باشد تا حدی که او را مجبور به طلاق از مرد بکند.

طلاق به دلیل عسر و حرج و مصادیق آن

همانطور که اشاره کردیم طلاق به دلیل عسر و حرج به معنای به وجود آمدن وضعیتی است که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه می‌سازد به گونه‌ای که تحمل و ادامه زندگی با مرد برای زن غیرممکن خواهد شد. موارد عسر و حرج که زن می‌تواند براساس اثبات یکی از آن‌ها در دادگاه از مرد جدا شود به شرح زیر می‌باشد:

  • ترک زندگی و خانواده توسط مرد به مدت حداقل 6 ماه متوالی بدون داشتن هیچ گونه عذر موجه
  • اعتیاد شوهر به مواد مخدر و مشروبات الکی
  • محکوم شدن مرد به حداقل 5 سال حبس
  • سوء رفتار مرد با زن (ضرب و جرح، فحاشی و …)
  • مبتلا شدن مرد به بیماری‌های صعب‌العلاج یا هرگونه بیماری دیگری که ادامه زندگی زن با مرد را مختل کند مانند: سارس، ایدز و …

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس

مطلب پیشنهادی ⬅  طلاق بائن و غیرمدخوله چیست؟