شکواییه یا شکایت نامه چیست ؟

شکواییه یا شکایت نامه
شکواییه یا شکایت نامه چیست ؟

وکیل بندرعباس -دانلود انواع شکایت pdf پیامک شکوائیه تنظیم فرم شکوائیه پیگیری نمونه متن شکایت نامه ایجاد مزاحمت بدهکارنمونه متن شکایت نامه سرقت همسایه

مشاوره شکواییه یا شکایت نامه و نحوه تنظیم آن

کسی که از وقوع جرم آسیب و صدمه می بیند برای پیگیری جرم و جبران خسارتی که در صورت وقوع یک عمل مجرمانه به او وارد شده است و همچنین اعلام جرم به دادسرا ، دادستان و بازپرس نیاز به طرح یک شکایت کیفری دارد که از طریق ابزاری تحت عنوان شکواییه کیفری انجام خواهد شد .

با این توضیح که رسیدگی به جرم در آیین دادرسی کیفری در جرایم نا مشهود ، در صورتی آغاز می شود که بزه دیده یا شاکی اقدام به شکایت کند اما در جرایم مشهود در صورتی که ضابطان دادگستری نیز شاهد وقوع جرم باشند نیز برای آغاز به رسیدگی کفایت می کند و نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد .

بنابراین ، اولین اقدام برای شکایت کردن توسط اشخاص در دادگاه ها و دادسراها دریافت فرم شکواییه است . از این رو در این مقاله به بررسی اینکه شکواییه یا شکایت نامه چیست و نحوه تنظیم شکواییه یا شکایت نامه می پردازیم .

” شکواییه در دعاوی کیفری مانند دادخواست در دعاوی حقوقی است “

شکواییه چیست
همانطور که در دعوای حقوقی برای ثبت دعوی باید برگه دادخواست را پر کرد ، برای ثبت دعوی کیفری نیز باید برگه شکواییه را کامل کرد . در واقع اولین مرحله برای ثبت شکایت کیفری مراجعه به مراجع کیفری و دریافت فرم شکواییه است .

شکواییه یک فرم مخصوص است که قوه قضاییه موظف است آن را تهیه کند تا افراد بتوانند شکایت خود را در آن ثبت نمایند . شکواییه که به آن شکایت نامه هم گفته می شود ، ورقه ای چاپی  است  که مواردی از قبیل نام شاکی ، آدرس و موضوع دعوا در آن نوشته شده است که باید توسط شاکی تکمیل شود .

بنابراین ، شکواییه در دعاوی کیفری مانند دادخواست در دعاوی حقوقی است . همانطور که برای اقامه یک دعوای حقوقی باید دادخواست داد ، برای ثبت دعوای کیفری نیز باید شکایت نامه تنظیم کرد . البته یک تفاوت مهم در این زمینه وجود دارد و آن این است که دعوای حقوقی تنها با ارائه دادخواست در دادگاه رسیدگی می شود ؛ اما لزومی ندارد شکایت کیفری در برگه شکواییه تنظیم شود بلکه می توان در یک کاغذ معمولی نیز شکایت را ثبت نمود .

مطلب پیشنهادی ⬅  زمان تشخیص آخرین رابطه جنسی در پزشک قانونی مشخص میباشد؟

نحوه تنظیم شکواییه یا شکایت نامه
بر اساس ماده 68 قانون آیین دادرسی کیفری شرایط شکلی شکایت نامه و نحوه تنظیم آن مشخص شده است . بر اساس این ماده ، اگر قصد داشته باشیم شکایت خودمان را در برگه شکواییه ثبت کنیم ، مواردی که جهت ثبت شکایت لازم است در آن فرم قید شده است که شاکی تنها باید آن فرم را تکمیل کند . اما اگر شکایت را در یک برگه معمولی ثبت کردیم باید نکات زیر را حتما در آن شکواییه قید کنیم :
الف ) نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، سن ، شغل ، میزان تحصیلات ، وضعیت تاهل ، تابعیت ، مذهب ، شماره شناسنامه ، شماره ملی ، نشانی دقیق و در صورت امکان نشانی پیام نگار ( ایمیل ) ، شماره تلفن ثابت و همراه و کدپستی شاکی ؛
ب ) موضوع شکایت ، تاریخ و محل وقوع جرم ؛
پ )  ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی ؛
ت ) ادله وقوع جرم، اسامی، مشخصات و نشانی شهود و مطلعان در صورت امکان ؛
ث ) مشخصات و نشانی مشتکی عنه یا مظنون در صورت امکان .

شکوائیه چیست ؟

شکایت از شخصی که مرتکب تخلفی شده و عمل او طبق قانون جرم تلقی می شود و قاضی برای آن مجازات تعیین کرده شکایت “کیفری” نامیده می‌شود.

مراحل رسیدگی به شکایت کیفری چیست ؟

رسیدگی قضائی در دادگستری چند مرحله دارد(منظور از دادگستری ، تشکیلاتی است که احکام قضائی را صادر می نماید)
* مرحله طرح شکایت وشروع تحقیقات
* مرحله رسیدگی ابتدائی دادگاه اولیه
* مرحله رسیدگی تجدید نظری

شکواییه چه تفاوتی با دادخواست دارد ؟

شکواییه برای شکایت از جرائم مورد استفاده قرار می گیرد ؛ اما دادخواست در دعاوی حقوقی قابل استفاده می باشد که برای مشاهده جزییات این مطلب می توانید مقاله را مطالعه نمایید .

 آیا ثبت کردن شکایت بر روی فرم مشخص الزامی است ؟

هر چند شکایت را می توان بر روی برگه های عادی نیز ثبت نمود ، با این حال فرم شکواییه در دادسرا برای استفاده عموم وجود دارد که این موضوع ضمن مقاله بررسی شده است .