سفته چیست و نحوه صدور آن چگونه است؟

سفته ضمانت نحوه تکمیل برای استخدام قیمت pdf واخواست نوشتن سفته جدید ضمانت کاری حسن انجام کار وام محل پرداخت سفته و چک پشت نویسی سقف مبلغ سفته وکیل بندرعباس

سفته چیست و نحوه صدور آن چگونه است؟

سفته چیست و نحوه صدور آن

سفته یک سند تجاری است که در معاملات بازرگانی بسیار پر کاربرد است از این رو باید مانند تمام اسناد تجاری ، ویژگی های یک سند تجاری را داشته باشد  . سفته یک سند تعهد آور است و صادر کننده آن را متعهد به پرداخت وجه درج شده در سفته می کند .

سفته زمانی به وجود آمد که تجار در انتقال پول از جایی به جای دیگر احساس خطر کردند و اغلب متضرر می شدند . در حال حاضر شرکت های تجاری و تجار با استفاده از سفته مشکلات مالی خود را حل می کنند .

این موضوع گویای این است که سفته در معاملات جای خود را پیدا کرده است البته با همه اینها هنوز هم سفته یک سند ناشناخته است و مردم اغلب از مقرراتی که بر آن حاکم است بی اطلاع اند . از این رو در این مقاله به بیان مفهوم سفته و نحوه صدور سفته می پردازیم .

” عدم رعایت نکات صدور باعث می شود که سفته دیگر سند تجاری نباشد و یک سند عادی تلقی شود “

سفته چیست ؟
همه ما واژه سفته را بارها و بارها شنیده ایم اما بسیاری از ما نمی دانیم که سفته چیست ؟ سفته یا فته طلب سندی است که صادر کننده آن متعهد می شود مبلغ درج شده در آن را ، در تاریخ مشخص یا عندالمطالبه پرداخت کند .

وجه سفته به کسی پرداخت می شود که سفته در وجه او صادر شده است . اگر سفته بدون نام یا در وجه حامل باشد هر کسی که سفته در دست او باشد می تواند در تاریخ سر رسید وجه سفته را مطالبه کند . بنابراین سفته یک سند تعهد به پرداخت است .

هر برگه سفته سقف خاصی دارد مثلا سفته ای مبلغ درج شده بر روی آن یک میلیون ریالی به همین میزان هم اعتبار دارد  .

مطلب پیشنهادی ⬅  نحوه نوشتن و تنظیم نمونه دادخواست مطالبه سفته

نحوه صدور سفته
بعد از تهیه سفته صادر کننده برای صدور یا در اصطلاح ” سفته دادن ” باید نکاتی را رعایت کند . عدم رعایت این نکات باعث می شود که سفته دیگر سند تجاری نباشد و یک سند عادی تلقی شود و از مزایای سند تجاری بودن محروم شود . در قانون  ، نحوه صدور سفته به ترتیب زیر است :

نوشتن مبلغ معین : بر روی هر برگه سفته مبلغ سفته نوشته شده است برای مثال بر روی برگه سفته نوشته می شود ، سفته تا مبلغ بیست میلیون ریال . این مبلغ نوشته شده در سفته سقف اعتبار آن را مشخص می کند . اما وجود این مبلغ نباید باعث شود صادر کننده سفته مبلغ مورد نظر خود را بر روی آن درج نکند . صادر کننده حتما باید مبلغ سفته را به حروف بنویسد . نوشتن مبلغ سفته به حروف مانع از سوء استفاده از سفته خواهد شد .

نوشتن تاریخ صدور سفته : صادر کننده باید طبق قانون تاریخ صدور سفته را قید کند اگرنه سند ارزش تجاری خود را از دست می دهد . تاریخ صدور باید شامل روز ماه و سال باشد و بهتر است که با حروف هم نوشته شود .

نوشتن نام گیرنده : باید نام گیرنده وجه یا طلبکار در سفته قید شود . اگر نام گیرنده در سفته نوشته نشود سفته در وجه حامل محسوب می شود و کسی که سند در دست او باشد می تواند وجه آن را مطالبه کند . بنابراین بهتر است حتما نام گیرنده در سند قید شود .

نوشتن تاریخ پرداخت سفته : در سفته باید تاریخ پرداخت قید شود . در صورتی که تاریخ پرداخت سفته تعیین نشود سفته حال خواهد بود و دارنده سفته هر زمان بخواهد می تواند آن را مطالبه کند . بهتر است تاریخ را هم به عدد و هم به حروف بنویسید .

درج امضا یا مهر صادر کننده : امضا و مهر صادر کننده به منزله این است که بدهکار بودن خود را تایید می کند . دقت کنید درج تمام این موارد در سفته توسط خود صادر کننده ضروری است .

سوالات متداول