دیه سال ۹۹ چقدر است ؟

دیه سال ۹۹ چقدر است ؟

 

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس

دیه سال ۹۹ چقدر است ؟

سخنگوی قوه قضاییه مطابق هر سال طی یک نشست خبری در اواخر اسفند ماه سال ۹۸ میزان دیه سال ۹۹ را بیان نمودند.

دیه سال ۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸،  ۲۰ درصد افزایش داشتته . این یعنی دیه سال ۱۳۹۹ برای هر انسان کامل ۳۳۰ میلیون تومان می باشد اما این میزان دیه برای ماه های عادی در طی سال ۹۹ است و در ماه های حرام دیه کامل انسان ۴۴۰ میلیون تومان است که در یک حساب سرانگشتی ساده میزان دیه سال ۹۹ در ماه های عادی ۸۰۰ میلیون ریال و در ماه های حرام ۶۰۰ میلیون ریال در مقایسه با سال گذشته بیشتر شده است.

همه ما ممکن است به نحوی در سال ۹۹ با دیه سروکار داشته باشیم ، این لزوم آگاهی بر میزان دیه  و همچنین روش های اخذ دیه و یا دفاع از خود در برابر پرداخت دیه را می رساند.

ابتداعاً باید گفت که دیه در حقیقت میزان معینی از وجه و پول است که در عوض جنایت وارد شده  به جسم و نفس یا اعضای بدن توسط شخص جانی به فرد مصدوم باید پرداخت شود

پرداخت دیه منوط به آن است که برای جنایت صورت گرفته اعم از اینکه جنایت عمدی باشد یا غیر عمدی در قانون برای آن قصاص در نظر گرفته نشده باشد همانطور که در مشاوره حقوقی مطالبه دیه نیز بیان شد ، در یک کلام دیه همان خون بهایی است که به فرد مصدوم  به منظور جبران خسارت پرداخت می شود.

دیه شکستن دندان چقدر است؟

اگر تمام ۳۲ دندان از بین برود بابد دیه کامل دیه سال ۹۹ یعنی ۳۳۰ میلیون تومان پرداخت نماید

چنانچه فقط دندان های جلویی نابود شود و شکسته شود یک بیستم دیه باید پرداخت شود.

اگر دندان های پشت دهان تماماً توسط جانی  نابود شود یک چهلم دیه سال ۹۹ باید پرداخت شود.

اگر یک دندان هم بشکند حتی اگر نصفه شکسته شده باشد باید تمام دیه یک دندان را مطالبق نرخ دیه سال ۹۹ پرداخت نماید.

۵ نکته منحصر به فرد و کاربردی در دیه سال ۹۹

  1. دقت داشته باشدی که دیه هر فرد به ارث می رسد یعنی وراث متوفی می توانند دیه متوفی را بعد از فوت از جانی از طریق طرح دعوی به کمک وکیل دیه به طرفیت جانی مطالبه کنند.
  2. برای اخذ دیه و مطالبه دیه ۲راه وجود دارد : یکی از طریق دادگاه حقوقی و تنظیم دادخواست دیگری از طریق تنظیم شکوائیه و مطرح کردن دیه در دادگاه های کیفری برای هر گونه اقدام حقوقی حتما با وکیل دیه  ارتباط بگیرید.
  3. دیه با ارش متفاوت است:  موارد دیه در قانون مجازات اسلامی  به طور کامل و دقیق مشخص شده و قاضی اجازه کم و بیش کردن مجازات و میزان دیه را ندارد اما در ارش قضیه کمی متفاوت است به هنگامی که برای جرمی میران مجازات معین و کاملا دقیق وجود نداشته باشد در چنن حالتی قاضی ارش تعیین می کند .
  4. ارش به معنای مابه التفاوت یک جسم سالم با غیر سالم است قاضی در تعیین میزان ارش اختیار بیشتری دارد و دراصطلاح (دستش باز است) یعنی می تواند نظر به وضعیت و ساببقه متهم و میزان خسارت وارده شده و نوع جرم صورت گرفته مقدار و میزان مابه التفاوت یا ارش  را معین کند.
  5.  اگر شخص جانی  یا مجرم نتواند دیه را پرداخت کند  باید به زندان برود اما ایشان می توانند با کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری با تعدیل و تقسیط از زندان رهایی پیدا کند.
مطلب پیشنهادی ⬅  دیه شکستن ، در رفتن و ترک خوردن استخوان دنده

ماه های دیه که در آنها دیه افزایش پیدا می کند کدام اند؟؟

ماه های حرام یعنی ماه رجب – ذیقعده—محرم –ذی الحجه ماه هایی هستند که در آنها دیه سال ۹۹ افزایش پیدا کرده  و دیه سال ۹۹ در ماه های حرام به ۴۴۰میلیون تومان می رسد.

امکان قسط بندی دیه

تقسیط یا قسط بندی مهریه امکان پذیر است اما به سختی! رویه قضایی به این شکل است که نسبت به تقسیط یا قسط بندی دیه  چون در برابر یک عمل جنایی باید پرداخت شود سخت گیری انجام می شود اما چنانچه فرد سابقه کیفری نداشته باشد و توان  پرداخت محکوم علیه را نداشته باشد می تواند با کمک وکیل دیه در خواست اعسار خود را به دادگاه تقدیم نماید دراین صورت باید هرآنچه که دارد را به دادگاه معرفی نماید.

قاضی پس از انجام تحقیقات در صورت اثبات صحت موارد مطروحه و عدم سابقه کیفری حکم به قسط بندی دیه و تقسیط می نماید در این صورت فرد مجرم باید در هر ماه یا هر چند ماه مقدار معینی که از طرف قاضی تعیین می شود را به فرد مصدوم پرداخت نماید. بنابراین امکان قسط بندی دیه سال ۹۹ با تنظیم دادخواست اعسار از پرداخت دیه به کمک وکیل دیه و اثبات آن وجود دارد.

نحوه مطالبه دیه

برای مطالبه دیه فرد مصدوم و شاکی باید به کمک وکیل دیه شکوائیه ای را با دقت فوق العاده و رعایت نکات حقوقی  تنظیم نماید ، تنظیم شکوائیه در دعاوی کیفری بسیار مهم است  زیرا که قدم اول در پرونده های کیفری مهمترین گام است برای این منظور باید به دادسرای محل وقع جرم مراجعه کرد و شکایت کیفری به منظور مطالبه دیه تنظیم و ثبت نمود، پس از تشکیل پرونده شخص شاکی باید به پزشکی قانونی معرفی شود تا میزان صدمه و دیه و علت آن برسی شود پس از صدور نظر پزشکی قانوین قاضی پرونده با توجه بسیار به نظر کارشناسان پزشکی قانونی اقدام به صدور رای می نماید. متشاکی یعنی فرد جانی  باید دیه تعیین شده را در مهلت معین که در مقاله مهلت پرداخت دیه به آن اشاره شده است پرداخت نماید.

اعتراض به نظر پزشکی قانونی

قضات در پرونده های کیفری علی الخصوص دعاوی مطالبه دیه توجه بسیاری به نظر کارشناسی پزشکی قانونی دارند پس تاثیر پزشکی قانونی در رای دادگاه زیاد است. اگر از نظر پزشکی قانونی دچار ضرر شده اید حتما به آن اعتراض نماید ، امکان اعتراض به رای پزشکی قانونی وجود دارد حتی اگر یک درصد هم امکان اشتباه و تجدید رای می دهید حتما با استفاده از وکیل دیه اعتراض خود به نظر پزشکی قانونی را ثبت و مطرح کنید.

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس