تفاوت آزمون وکالت کانون وکلا و مرکز وکلا ۹۹

تفاوت کانون وکلا مرکز مشاورانت تفاوت مشاور حقوقی با وکیلت فاوت کانون وکلا با مرکز وکلا آزمون وکالت – وکیل بندرعباس منابع آزمون وکلای قوه قضاییه سال ۹۹ 99

تفاوت آزمون وکالت کانون وکلا و مرکز وکلا ۹۹تفاوت آزمون وکالت کانون وکلا و مرکز وکلا ۹۹
تفاوت آزمون وکالت کانون وکلا و مرکز وکلا ۹۹

تفاوت آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و قوه قضاییه

حقوق یکی از پرطرفدارترین گرایش های حوزه علوم انسانی است . هر ساله تعداد زیادی دانشجو در دانشگاه های مختلف سراسر کشور در این رشته پذیرش می شوند . فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی در حوزه های مختلف می توانند فعالیت کنند از جمله امور پژوهشی یا مشاوره ای . البته لازم به ذکر است که محبوب ترین حوزه فعالیت فارغ التحصیلان حقوق “وکالت ” است .

متقاضیان برای کسب پروانه و مجوز برای فعالیت در حوزه وکالت باید در آزمونی به نام آزمون وکالت که هم از طرف قوه قضائیه و هم از طرف کانون وکلا دادگستری برگزار می شود ، پذیرفته شوند . هر ساله تعداد زیادی علاقه مند به حوزه وکالت در این آزمون ها به امید قبولی و کسب پروانه شرکت می کنند . اما سوالی که ممکن است برای شما هم مطرح شده باشد این است که آزمون این دو نهاد چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند . در ادامه به مقایسه این دو آزمون می پردازیم .

کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضائیه
کانون وکلا دادگستری یکی از قدیمی ترین سازمان های مردم نهاد ایران است . این سازمان در سال 1331 به عنوان یک نهاد مستقل شناخته شده است . البته اولین بار در سال 1300 مجمع وکلا رسمی تشکیل شد و با صبر و تلاش وکلا در سال 1333 لایحه استقلال کانون وکلا تصویب شد .

در ایران 12 کانون مستقل وکلا وجود دارد که کانون وکلا مرکزی در تهران واقع است و سایر کانون ها در استان های آذربایجان شرقی ، اردبیل ، آذربایجان غربی  ، قزوین ، بوشهر ، کردستان ، مازندران ، خراسان  ، اصفهان ، فارس ، کهکیلویه و بویر احمد و …. قرار دارند .

این کانون ها اتحادیه ای تحت عنوان ، اتحادیه سراسری کانون های وکلا دادگستری ایران دارند که در اصطلاح به عنوان ” اسکودا ” شناخته می شود . هزاران وکیل و کارآموز وکالت زیر نظر این کانون ها فعالیت می کنند .

مرکز وکلا قوه قضائیه مطابق ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال 1380 تاسیس شد ، یعنی کمتر از 20 سال از تاسیس آن می گذرد . در زمان تاسیس این مرکز تعداد وکلا کم بوده و این تعداد وکیل پاسخگوی نیازهای حقوقی جامعه در آن زمان نبوده اند . در این اوضاع و احوال قوه قضائیه با مجوزی که قانون به او اعطا کرد توانست تا نسبت به تایید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق و ایجاد موسسات حقوقی اقدام کند .

با توجه به آنکه ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه محدودیت زمانی قائل نشده بود قوه قضائیه همچنان اقدام به جذب وکیل می کند . البته این موضوع گاها با اعتراضات بالای وکلا و فارغ التحصیلان حقوق رو به رو شده است . عمده اختلاف آن ها بحث استقلال کانون وکلا دادگستری است .

تا اینجا به چگونگی تاسیس و قدمت این دو نهاد پرداختیم حال تفاوت های اختیارات و امتیازات این دو نهاد را بررسی می کنیم :

تفاوت در تعرفه حقوق دیون وکلا دادگستری به بیان ساده تر تمبری که وکیل باید برای جواز شرکت در پرونده باطل کند .
وکلا کانون دادگستری صندوق بیمه تعاون بازنشستگی ، کمیسیون های رفاهی ، علمی ، ورزشی و … دارند . ولی وکلا مرکز وکلا قوه قضائیه فقط بیمه تکمیلی کمیسیون آموزش دارند .
وکلا کانون دادگستری حق رای گیری سمینار دارند اما وکلا مرکز وکلا قوه قضاییه فقط اسمی حق رای دارند و خود وکلا شرکت کننده نیستند .
وکلا کانون دادگستری 12 کانون مستقل در سراسر کشور دارند اما وکلا مرکز وکلا قوه قضائیه 4 کانون تازه تاسیس دارند .
حق الوکاله وکلا مرکز وکلا قوه قضائیه حداکثر تا 60 درصد تعرفه وکلا پایه یک دادگستری است .

شرایط ثبت نام و زمان برگزاری آزمون وکالت

ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری از طریق سایت سازمان سنجش انجام گرفته و در مورد ثبت نام در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه باید گفت که ثبت نام آن از طریق سایت مرکز سنجش دانشگاه پیام نور انجام می شود .

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون وکالت

طبق روال سال های گذشته معمولا ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در اواسط مهر ماه انجام شده و آزمون در اوایل آذر ماه برگزار می شود .

در مقابل ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه عموما در اوایل آبان ماه انجام شده و آزمون در اواخر آذر ماه برگزار می شود .

شرایط ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

ثبت نام در هر آزمونی شرایط و پیش نیازهایی دارد و آزمون وکالت هم از این قاعده مجزا نیست . داوطلب شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری باید شرایط زیر را داشته باشد :

1- تابعیت ایرانی

2- مدرک کارشناسی حقوق ، فقه و حقوق ، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح

3- داوطلبانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق داشته باشند باید دروس دوره کارشناسی را در مقطع کاردانی گذرانده باشند .

4- در زمان ثبت نام سن آن ها از چهل سال تمام در حوزه قضایی استان تهران و از پنجاه سال تمام در سایر حوزها بیشتر نباشد .

مطلب پیشنهادی ⬅  بهترین منابع آزمون وکالت 99 کدام است؟

شرایط ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه

برای شرکت در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه هم شرایطی مشخص شده است که تا حدودی با شرایط کانون وکلا متفاوت است . داوطلب شرکت در این آزمون باید این شرایط را داشته باشد :

1- تابعیت ایرانی

2- سوء شهرت نداشته باشد و تجاهر به فسق و فجور نکند .

3- در هیچکدام از سازمان ها ، نهادهای انقلابی ، وزارتخانه ها ، شهرداری ها و موسسات خدمات عمومی ، ادارات و شرکت های دولتی مشغول به کار نباشد .

4- متقاضیان باید در موقع ثبت نام آزمون دارای حداقل 22 و حداکثر 63 سال سن باشند .

5- مدرک کارشناسی حقوق ، فقه و حقوق ، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی  که به تایید مرجع صالح رسیده باشد . کسانی که در حال تحصیل هستند می توانند در آزمون ثبت نام کنند مشروط بر آنکه مدرک تحصیلی خود را قبل از شروع دوره کارآموزی تحویل دهند .

6- عدم اعتیاد به مواد مخدر با تایید پزشکی قانونی

7- نداشتن سابقه کیفری موثر و محرومیت از حقوق اجتماعی

8- ارائه کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت موقت یا دائم

9- تعهد به اصل نظام و قانون اساسی

مباحث و دروس امتحانی
حالا که در مورد شرایط و نحوه ثبت نام به طور مفصل صحبت کردیم بهتر است به بررسی مباحث و دروس امتحانی و ضرایب دروس این دو آزمون به طور جداگانه بپردازیم .

دروس و مواد آزمونی که در آزمون کانون وکلا دادگستری مورد سنجش قرار می گیرد :

دروس
ضرایب
تعداد سوال
حقوق مدنی
3
20
آیین دادرسی مدنی
3
20
حقوق تجارت
2
20
حقوق جزا
2
20
آیین دادرسی کیفری
2
20
اصول فقه
1
20

دروس و مباحثی که در آزمون مرکز وکلا قوه قضائیه مورد سوال واقع می شوند :

دروس
ضرایب
تعداد سوال
حقوق مدنی و امور حسبی
2
20
آیین دادرسی مدنی
2
20
حقوق تجارت
2
20
حقوق جزا عمومی و اختصاصی
2
20
آیین دادرسی کیفری
2
20
متون فقه
2
10
حقوق ثبت
1
10
همانطور که ملاحظه می کنید در مورد بعضی از درس ها و تعداد سوالات هر درس تفاوت وجود دارد . تعداد کل سوالات آزمون وکالت کانون وکلا 120 سوال و مدت آزمون 135 دقیقه می باشد و تعداد کل سوالات آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه 120 سوال و مدت آزمون 140 دقیقه است .

پذیرش و کارآموزی
یکی از تفاوت های کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضائیه ، نحوه برگزاری دوره کارآموزی است .

کارآموزی وکالت کانون وکلا دادگستری

پذیرفته شدگان آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری بعد از طی مراحل اداری و تحویل مدارک و معرفی وکیل سرپرست باید 18 ماه کارآموزی سپری کنند .

در طول مدت کارآموزی می توانند پرونده های حقوقی مختلفی را با شرایطی دریافت کنند و از این طریق کسب درآمد کنند .

بعد از اتمام دوران کارآموزی آزمونی تحت عنوان اختبار به صورت شفاهی از آن ها گرفته می شود که دریافت پروانه وکالت منوط به قبولی در این آزمون است و اگر کارآموزی موفق به قبولی در آزمون اختبار نشود برای 3 نوبت از او آزمون گرفته می شود و در صورت عدم قبولی در اختبار سوم پذیرش آن ها باطل می شود .

کارآموزی وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه

قبول شدگان آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه ابتدا باید در مصاحبه حضوری شرکت کرده و بعد از گذشتن از مرحله تحقیقات و پذیرفته شدن در مصاحبه وارد مرحله کارآموزی شوند . تا قبل از سال 98 آن ها در دوران کارآموزی حق وکالت نداشتند اما از سال 98 می توانند در دوران کارآموزی ، کار وکالت را هم انجام دهند  . حال که تا حدودی از شرایط دوران کارآموزی مطلع شدیم بهتر است در ادامه به بیان وظایف کارآموزان در دوره کارآموزی بپردازیم :

الف ) وظایف کارآموزان کانون وکلا دادگستری

1- حضور در سخنرانی ها

2- شرکت در جلسات دادرسی مدنی و کیفری حداقل چهار مرتبه در ماه

3- کار کردن نزد یکی از وکلا با سابقه دادگستری

4- تهیه گزارش از چند پرونده

5- فعالیت در کانون اعم از دادگاه یا دادسرا یا شعبه معاضدت قضایی یا راهنمایی یا سایر کارهای اداری و دفتری

6- انجام امور معاضدت قضایی محول شده توسط شعبه معاضدت قضایی یا ریاست کانون

ب ) وظایف کارآموزان مرکز وکلا قوه قضائیه

1- کارآموزی و وکالت زیر نظر وکیل سرپرست

2- تهیه گزارش از پرونده های حقوقی یا کیفری به تعداد بیست فقره

3- حضور در دوره های آموزشی کاربردی به مدت دو ماه

4- شرکت در جلسات دادگاه های کیفری و حقوقی ، چهار جلسه در هر ماه (به مدت 18 ماه) با معرفی مرکز

5- ارائه مقاله و کارهای تحقیقی درباره موضوعات حقوقی (مدنی یا کیفری) تعیین شده از سوی مرکز

6- حضور در سخنرانی ها و همایش های علمی برگزار شده توسط مرکز یا هیات مدیره های استانی