تبدیل شلاق را به جزای نقدی

تبدیل شلاق را به جزای نقدی

تبدیل شلاق به جزای نقدی ، چگونه شلاق را به جزای نقدی تبدیل کنیم ؟ تبدیل مجازت، در سالهای اخیر تبدیل مجازات و عملی کردن مجازات های جایگزین حبس تبدیل به یک چالش جذاب برای قوه قضائیه شده. تبدیل مجازات در سالهای اخیر بسیار رواج پیدا کرده این رویه اگر به درستی انجام شد فواید و اثرات بسیاری را در پی خواهد داشت.

تبدیل مجازت یعنی چه؟
قانون مجازات اسلامی این اجازه را به قضات داده است که تحت شرایط و با رعایت ضوابطی مجازات حبس و یا شلاق مجرمین را به جزای نقدی یا ارائه خدمات کاربردی در جامعه تبدیل کند.

شرایط تبدیل مجازات چیست؟
همه جرایم شامل تبدیل مجازت نمی شود، تنها در صورتی تبدیل مجازت حبس یا شلاق به جزای نقدی امکان پذیر است که یک یا چند از جهات مخففه جرم در شما وجود داشته باشد . جهات مخففه جرم عوامل و شرایطی است که سبب می شود شما با استناد به آنها از قاضی محترم درخواست تخفیف یا تبدیل مجازت را داشته باشید. خب این جهات مخففه جرم چیست و کدامند؟

جهات مخففه جرم
اگر متهم در راه رسیدن به سایر مجرمین و شناسایی باند مجرمین با پلیس یا قوه قضائیه همراهی و کمک کند به سب این همراهی و ندامت وی ازجرم مرتکب شده قاضی تبدیل و تخفیف مجازات را در دستور کار خوودش قرارخواهد داد.
یکی دیگر از موارد مخففه جرم و تبدیل شلاق به جزای نقدی گذشت و بخشش شاکی است اما باید به این نکته جالب توجه کنید که در همه موارد با گذشت شاکی پرونده مختومه نمی شود. در برخی از پرونده ها تنها با اعلام رضایت شاکی پرونده مختومه شده و مجرم پس از یک تعهد کتبی آزاد می شود اما در برخی از پرونده ها حتی اگر شاکی مجرم را ببخشد و گذشت کند بازهم پرونده باید روال قانونی و قضایی خود را برای مجازات متهم ادامه دهد مثلاً در جرایم مربوط به عفت عمومی همانند مزاحمت برای بانوان؛ این به معنای بی تاثیری رضایت شاکی نیست اما چون جرم سبب اخلال درامنیت جامعه و به عفت عمومی ضربه وارد کرده قاضی از این جرم نمی گذرد و با رضایت شاکی تنها کمی از مجازات مجرم کاسته شده یا تخفیفی اعمال می شود.
بسیاری از افراد تحت تاثیر حرف یا سخن یا دشنمام طرف مقابل در یک لحظه کنترل خود را از دست داده و ضربه یا ضرری به دیگری رسانده است، برای نمونه در مقابل دشنام و فحش ناموسی با طرف مقابل درگیر شده و به او ضربه وارد کرده که سبب وقوع جرم کیفری شده است؛ قاضی با درنظر گرفتن تحریک طرف مقابل و سابقه کیفری شما که برای اولین بار است جرمی مرتکب شده اید تخفیفی در مجازات اعمال می نماید اگر جرم شما تحمل ضربه شلاق باشد امکان تبدیل شلاق به جزاب نقدی را فراهم می آورد.
اگر متهم جرمی را انجام دهد ولی پیش از آنکه از وی شکایت شود یا اصلاً تعقیب قضایی صورت پذیرد خودش را معرفی نموده و به جرم اعتراف کند، این خود سبب تخفیف در مجازات می شود.
سابقه متهم از مهمترین و تاثیرگذارترین عوامل تخفیف مجازات و تبدیل شلاق به جزای نقدی می باشد. اگر شما اولین باری است که مرتکب جرم شده اید احتمال اینکه مجازات شما تبدیل شود یا اصلاً به جریمه نقدی تبدیل شود بسیار است البته به شرطی که جرم شما مشمول مجازات اعدام یا قصاص نباشد.
در صورت وجود مجموع یا حتی یکی از این جهات مخخفه جرم به کمک وکیل کیفری حتما درخواست نامه مبنی بر کاهش یا تبدیل مجازات را تنظیم و به محضر دادگاه تقدیم کنید.
شلاق تعزیری به دلیل توهین :
توهین به دیگران جرم و مجازات کیفری در پی دارد، در مقاله مشاوره حقوقی توهین مفصل به مباحث حقوقی کاربردی توهین پرداخته ایم. توهین ۲ نوع دارد:

توهینی که سبب حد قذف می شود
توهینی که سبب حد قذف نمی شود.
قذف یعنی اتهام زنا یا لواط دادن به دیگری . اگر چنین توهینی انجام گردد که مشمول حد قذف بوده ، مجازات شلاق را در پی خواهد داشت و به هیچ وجه امکان تبدیل شلاق به جزای نقدی وجود نخواهد داشت. در صورتی که توهین مشمول حد قذف نباشد از طریق شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱ با کمک بهترین وکیل کیفری می توانید درخواست حرفه ای برای کاهش مجازت شما تنظیم نمایید و امکان تبدیل حبس یا شلاق به جزای نقدی را فراهم آورید.
تبدیل شلاق شرب خمر
شرب خمر و هرنوع دیگر از مسکرات چه نگهداری و چه مصرفش جرم است و مجازات سنگین تحمل ۸۰ ضربه شلاق را در پی دارد.

سئوالات متداول تبدیل شلاق به جزای نقدی
به جرم منتشر کردن عکس و یک فیلم از شخصی قاضی من را به تحمل ۵۰ ضربه شلاق محکوم کرد الان می تونم تبدیل به جریمه نقدی کنم؟
قطعا اگر شرایط مخففه جرم را داشته باشید و از متخصصین این حوزه استفاده کنید امکان تبدیل مجازات بسیار است.
هزینه هر ضربه شلاق و تبدیل به جریمه نقدی چقدر است؟
هرگز نمی توان قیمت ثابت یا معینی را برای این موضوع مطرح کرد. در قانون صریحاً درباره هزینه هرضربه شلاق صحبتی نشده است پس هزینه هرضربه شلاق در سال۹۹ کاملا بستگی به قاضی پرونده و جرم ارتکابی از سوی مجرم دارد.