انواع اشتباه و تاثیر آن بر قرارداد ها

انواع اشتباه و تاثیر آن بر قرارداد ها

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس

وکیل تنظیم قرارداد در مقاله های پیشین در خصوص شرایط تنظیم قرارداد و ارکان تشکیل دهنده آن تحت عنوان های عنوان قرارداد ، طرفین قرارداد ،  موضوع قرارداد ، شروط ضمن عقد ، خسارات ناشی از عدم تعهد ، حل اختلافات ناشی از قرارداد و خاتمه قرارداد توضیحات کاملی را ارائه نموده است.

اشتباه در لغت به چه معناست؟

از نظر لغوی اشتباه پندار نادرستی است که انسان از واقعیت پیدا می کند به عبارت دیگر اشتباه نمایش نادرست واقعیت در ذهن انسان است. اشتباه در عالم حقوق نیز تفاوت چندانی از نظر معنایی ندارد اما از نظر تاثیری که در اعمال و وقایع حقوقی دارد بسیار دارای اهمیت می باشد و خوب است که افراد عادی جامعه با این تاثیرات به خوبی آشنا شوند.

 

بررسی انواع اشتباه و تاثیر آن بر قراردادها | وکیل تنظیم قرارداد

تاثیر اشتباه در قرارداد ها چیست؟

تاثیر اشتباه در قرارداد ها را قانون مدنی در ماده ۱۹۹ بدان اشاره نموده است و چنین بیان می دارد، “رضای حاصل در نتیجه اشتباه یا اکراه موجب نفوذ معامله نیست” همانطور که ملاحظه فرمودید قانون مدنی رضایت حاصل از اشتباه یا اکراه را به رسمیت نشناخته است. در خصوص رضایت حاصل از اکراه، در مقاله جداگانه ای بهترین وکلای تنظیم قرارداد توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه خواهند نمود اما در خصوص رضایت حاصل از اشتباه و تاثیر اشتباه در قرارداد، در مقاله حاضر بحث خواهیم کرد.

عدم نفوذ قرارداد در اثر اشتباه به چه معناست؟

تاثیر اشتباه در قرارداد را ماده ۱۹۹ قانون مدنی عدم نفوذ قرارداد اعلام نموده است، حال خوب است بدانید که عدم نفوذ در عالم حقوق به معنای نیمه صحیح می باشد به عبارت دیگر عدم نفوذ در عالم حقوق در مقابل باطل قرار دارد. وقتی شما قراردادی را غیر نافذ قلمداد می کنید به این معنی است که اشتباه به وجود آمده در قرارداد سبب شده است قرارداد حاضر از نظر حقوقی کامل نباشد و برای کامل شدن نیاز به فعل تنفیذ از سوی فردی که مرتکب اشتباه شده است دارد.

پیشنهادی میشود این مطلب را نیز مشاهده نمایید ⬅  الزام به تحویل و تسلیم مبیع

وکیل تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد به عنوان بنیان و زیر بنای یک توافق دارای اهیمت بسیار زیادی می باشد و ممکن است شما به عنوان یکی از طرفین قرارداد در یکی از ارکان های قرارداد دچار اشتباه شوید و این اشتباه در قرارداد می تواند موجبات فسخ قرارداد را برای شما و یا طرف مقابل فراهم آورد. شما برای اینکه از این حق به وجود آمده بهره مند گردید ناچارید به وکیل با تجربه و متخصص تنظیم قرارداد مراجعه نمایید تا به بهترین شکل ممکن از حقوق شما محافظت گردد.

 

اشتباه در قرارداد به چه شکلی قابل تحقق است؟

تاثیر اشتباه در قرارداد ها با توجه به اینکه اشتباه راجع به کدام یک از ارکان قرارداد باشد متفاوت است. وکیل تنظیم قرارداد در مقاله حاضر قصد بررسی کامل تاثرات اشتباه در ارکان های مختلف قرارداد را ندارد اما به صورت خلاصه به بیان این موارد به شرح ذیل خواهد پرداخت:

۱- اشتباه در قرارداد و تاثیر اشتباه در موضوع قرارداد:

منظور از اشتباه در موضوع قرارداد اشتباهی است که طرفین قرارداد در خصوص مالی که مورد معامله است یا تعهدی که مورد توافق طرفین قرار گرفته است مرتکب شوند.

۲- اشتباه در قرارداد و تاثیر اشتباه در طرف قرارداد:

گاها در قرارداد ها طرف قرارداد برای شما ممکن است دارای اهمیت بسیار زیادی باشد و دلیل اصلی انعقاد قرارداد نیز همین امر باشد در این صورت اگر اشتباهی در طرف قرارداد رخ دهد، رضایت شما دچار اشکال خواهد شد.

۳- اشتباه در قرارداد و تاثیر اشتباه در جهت قرارداد:

جهت معامله از نظر حقوقی دارای اهمیت نمی باشد تا زمانی که این جهت قرارداد در متن قرارداد درج نشده باشد، به عنوان مثال در قرارداد اجاره آپارتمان نوع استفاده در قرارداد درج نمی گردد اما اگر درج شده باشد که اجاره به منظور استفاده غیر قانونی است این امر موجب اخلال در صحت حقوقی قرارداد خواهد شد.

پیشنهادی میشود این مطلب را نیز مشاهده نمایید ⬅  قرارداد برگزاری دوره آموزشی

شرایط تاثیر اشتباه در قرارداد

تاثیر اشتباه در قرارداد به جهت اینکه موجب از بین رفتن نظم و استواری قرارداد ها می شود و این بر خلاف اصل صحت قرارداد ها می باشد، لازم است که اشتباه دارای شرایطی باشد تا بتواند موجب عدم نفوذ قرارداد ها شود. وکیل تنظیم قرارداد در ادامه به بیان شرایط تاثیر اشتباه در قرارداد خواهد پرداخت.

اشتباه در علت عمده عقد یا اشتباه اساسی

اشتباه در قرارداد زمانی می تواند موثر باشد که در خصوص علت عمده عقد باشد و اساسی به نظر برسد به گونه ای که اگر طرف قرارداد از این امر آگاه بود هیچگاه قرارداد را امضاء نمی کرد.

علت اساسی قرارداد و تاثیر اشتباه در قرارداد، دارای معیار خاصی نمی باشد که در همه قرارداد ها بتوان آن را پیاده نمود و به نتیجه رسید، علت اساسی قرارداد نسبت به هر قرارداد متفاوت می باشد، برای مثال ممکن است برای یک فرد باستان شناس خرید یک کالای قدیمی دارای ارزش بسیاری باشد و دلیل اصلی او برای خرید این کالا قدیمی بودن آن باشد اما برای فرد دیگری قدیمی بودن هیچ اهمیتی نداشته باد و صرفا برای زیبایی اقدام به خرید این کالا نموده باشد، در نتیجه اگر باستان شناس در قدیمی بودن که وصف اساسی برای او می باشد دچار اشتباه شده باشد این اشتباه را اشتباه در قرارداد می نامند که تاثیر در صحت قرارداد دارد اما برای فرد عادی قدیمی بودن دارای اهمیت نبوده و اگر او اشتباه کند نمی تواند به دلیل قدیمی نبودن کالا اساس قرارداد را دچار اشکال نماید.

اشتباه باید در قلمرو قرارداد باشد

اشتباه در قرارداد زمانی می تواند دارای تاثیر باشد و به صحت عقد خللی وارد سازد که در قلمرو تراضی طرفین باشد

وکیل و مشاور حقوقی در بندرعباس