اعتبار قولنامه های دستی چقدر اعتبار خواهد داشت؟

اعتبار قولنامه های دستی چقدر اعتبار خواهد داشت؟
اعتبار قولنامه های دستی چقدر اعتبار خواهد داشت؟

اعتبار قولنامه دستی بدون شاهد دست نویس خودرو اعتبار قولنامه دستی بعد از فوت فروشنده بدون شاهد بدون اثر انگشت اعتبار کپی قولنامه – وکیل بندرعباس

با سلام
در سال 92 پدرم اپارتمانی را به صورت قولنامه ای معامله کرد قولنامه دستی نوشته شده و مشخصات دقیق ذکر شده و خریدار و فروشنده با امضا و اثر انگشت صحت آن را تایید کرده اند لازم به ذکر است دارای دو شاهد و تاریخ بوده می خواستم بدونم چون قولنامه دستی بوده و در بنگاه نوشته نشده ایا اعتبار دارد یا خیر؟

قولنامه بر خلاف مبایعه نامه ، تعهد به انعقاد عقد معینی است.
قولنامه دلالتی بر وقوع عقدی مثل بیع ندارد.
برای تقریب به ذهن می توان گفت وقتی طرفین طی قراردادی متعهد می شوند نسبت به تنظیم سند بیع با شرایط معینی در تاریخ معینی اقدام نمایند ؛ این سند قولنامه است که در اینجا معنایی جز تعهد به انجام بیع ندارد.
در حالی که در مبایعه نامه ( مانند مبایعه نامه های معمول و جاری بنگاه های معاملات ملکی ) با درج عبارات فروشنده ، خریدار ، مورد معامله ، ثمن معامله ، شرایط قرارداد و تاریخ دفتر خانه و انتقال سند ، عملا بیع محقق شده است و صرفا تنظیم سند رسمی بیع که بیشتر جنبه اثباتی دارد به رجوع به دفترخانه موکول می گردد.
قولنامه زمانی عنوان قرارداد دارد که متضمن تعهدات متقابل از ناحیه دو طرف قرارداد باشد و یا لااقل امضای دو طرف را دارا باشد.
سندی که صرفا حاوی وعده یک طرف به انجام تعهد معینی مانند تعهد به بیع است بواسطه اینکه جامه عقد و قرارداد که یک عمل حقوقی دو طرفه است را به تن ندارد ؛ الزام آور نیست.
اما قولنامه به جهت اینکه حاوی تعهد به انجام عمل معینی است دارای ضمانت اجرای حقوقی است.
یعنی متعهدله (کسی که به نفع او تعهدی شده است) می تواند الزام متعهدعلیه (کسی که متعهد به انجام کار شده است ) را به انجام تعهد درخواست نماید.
اینکه قولنامه به صورت رسمی تنظیم شده باشد یا به صورت دستی یا دست نویس ، شاهد یا بدون شاهد اثری بر ضمانت اجرای حقوقی مفاد قولنامه ندارد.
یعنی بدون شاهد نیز می توان دعوی الزام به انجام تعهد موضوع قولنامه عادی یا دستی را مطرح نمود.

مطلب پیشنهادی ⬅  شرایط الزام به تنظیم سند رسمی